Harvard mezuniyetinde Gazze isyanı: Özgür Filistin

ABD’deki üniversitelerde başlayıp Avrupa’ya yayılan Gazze eylemleri devam ediyor.

Harvard yönetiminin, daha önce Filistin’e destek gösterilerine katılan 13 öğrenciye disiplin cezası verip diplomalarının teslim edilmeyeceğini açıklaması üzerine yüzlerce öğrenci mezuniyet törenini “Özgür Filistin” sloganları atarak terk etti.

AA’nın aktardığına göre protestocu öğrencileri organize edenlerden Shruthi Kumar, söz konusu 13 arkadaşlarının da 2024 mezunları arasında olması gerektiğini belirterek, “Bu dönem ifade özgürlüğümüz ve dayanışma içinde bulunmamız cezalandırılabilir hale geldi” dedi.

Söz konusu 13 öğrencinin diplomalarını alabilmesi için 1500’den fazla öğrenci ve 500’ye yakın üniversite hocası ve çalışanının imza topladığını anlatan Kumar, kampüslerde ifade özgürlüğüne ve sivil itaatsizlik hakkına yönelik okul yönetiminin hoşgörüsüzlüğünün kendilerini derinden hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Diploma alması engellenen 13 öğrenciden biri olan Asmer Asrar Safi ise bu cezanın okulun bağışçılarını memnun etmek için öğrencilerin sesini kısma konusunda ne kadar ileri gidebileceğini gösterdiğini belirtti.

Safi, “Biz bu okula dönmeyecek olsak da dostlarımızın Gazze dayanışma kampının özgürlükçü mirasını yaşatmasını ve okulun İsrailli şirketlerle bağlantılı yatırımlarını kesmesi için daha da fazla çaba göstermesini umuyoruz” dedi.

Harvard Yönetim Kurulu, Filistin için dayanışma gösterileri sırasında 13 öğrencinin davranışlarıyla üniversitenin politikalarını ihlal ettiğini öne sürmüş ve diplomalarının verilmeyeceğini açıklamıştı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir