‘Sezgin Baran Korkmaz’ın malları gerçekten yağmalanıyor mu?’

Sezgin Baran Korkmaz (SBK) son olarak bir ay önce ABD’den canlı yayın yapan CNN Türk yayınına katıldığında gündeme gelmişti. Kara para aklamakla suçlanan SBK yoldan geçerken rastladığını söylediği yayında bir süre sonra Türkiye’ye geleceğini söylemişti.

Cumhuriyekt yazarı Barış Terkoğlu, 5-6 ay önce SBK’nın polisi aradığını ve Türkiye’de bulunan işyerlerini yönetenleri şikayet ettiğini aktardı. Olayla ilgili dosyanın henüz açılmadığını belirten Terkoğlu, “Yoksa ABD’li savcılarla anlaşan ve para bulmaya çalışan SBK yeni bir oyun mu kuruyordu?” diye yazdı.

Terkoğlu’nun “Bayrama kalmış seyran notları” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Karaparadan yargılanan Sezgin Baran Korkmaz (SBK), eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile bakanlıkta görüşmesinin hemen ardından yurtdışına çıktı. ABD, çekişmenin ardından Korkmaz’ı Avusturya’dan aldı. Geçenlerde de CNN Türk ekranlarından ’iyiyim’ mesajı verdi, kendini hatırlattı.

Gelelim notuma…

Bundan 5-6 ay önce, İstanbul Emniyeti Mali Şube Müdürlüğü’nün telefonu çaldı. Açan polis küçük dilini yutacaktı. Zira telefonun ucundaki isim, ‘Merhaba ben Sezgin Baran Korkmaz’ diye söze başladı. Telefondaki Korkmaz, hararetli bir şekilde konuşmaya devam etti. Sebebi ise halen Türkiye’de faaliyette olan ama kendisinin başında olamadığı şirketleriydi. ’Şirketlerimi yönetenler mallarımı yağmalıyorlar, çalıyorlar’ diye polise telefonla ihbarda bulundu. Suçladığı isim ise para ilişkisi olduğu iddia edilen ve daha önce suç örgütü kurduğu iddiasıyla tutuklanan Yakup Süt ve ona yakın isimlerdi. SBK polisten yardım istiyordu.

Polis, telefonu tutanağa dönüştürdü ama kafalar karışıktı. SBK gerçekten zor durumda mıydı? Mallarına gerçekten çökülüyor muydu? Yoksa ABD’li savcılarla anlaşan ve para bulmaya çalışan SBK yeni bir oyun mu kuruyordu? Dosyalar açılınca yanıtı bulabileceğiz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir