Tersanede gemi yangını: 4 mürettebat dumandan etkilendi

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde tersanede bulunan Tronderbas isimli gemide, bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangın kontrol altına alınırken, dumandan etkilenen 4 mürettebat hastaneye kaldırıldı.

Başiskele ilçesinde Yeniköy Serbest bölgede bulunan bir tersanede, saat 11.00 sıralarında kıyıya demirli olan Tronderbas TR-500-ND isimli gemiden yükselen dumanları görenler itfaiyeye haber verdi. Olay yerine itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler, alevlere müdahale ederek yangını kontrol altına aldı. Gemide bulunan 4 mürettebat dumandan etkilendi.

4 kişi, sağlık ekibinin ilk müdahalesi sonrası ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı. İtfaiye ekiplerinin soğutma çalışması sürerken, dumanla dolan gemide mahsur kalan kişinin olup olmadığının belirlenmesi için çalışma sürüyor.

Vali Yavuz: 2 kardeşimizin durumu diğerlerine göre biraz daha ağır

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, yangın çıkan geminin bulunduğu özel tersaneye gelerek bilgi aldı. Vali Yavuz, daha sonra gazetecilere açıklamada, hastanede tedaviye alınan 4 kişiden 2’sinin durumunun ağır olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Hepimize geçmiş olsun. Biliyorsunuz burası, serbest bölgemiz. Burada tersanelerimiz var. Gururumuz olacak önemli gemi inşaları gerçekleştiriliyor. Daha önce yine aynı yerde bir gemiyi suya indirmiş ve uğurlamıştık. 1 hafta önce denize indirilen ve son testleri yapılan bir gemide elektrik aksamından çıktığını düşündüğümüz bir yangın meydana gelmiş. Haberi alır almaz, itfaiye, AFAD, emniyet birimlerimiz, arama kurtarma birimlerimizin süratle bölgeye intikali tarafımdan talimatlandırılmıştır. Arkasından da hemen ilgili kaymakamımız, vali yardımcımız ve ekibimiz süratla olay yerine intikal etmiştir. İçeride 2 kardeşimizin mahsur olduğu yönünde bilgi üzerine müdahale etmek isteyen arkadaşlarımızdan da dumandan etkilenen olmuştur. Sonuç itibarıyla 2 kardeşimiz gemiden kurtarılmıştır. İlk yardım ekiplerimiz süratle müdahale etmiş ve 4 kişinin hastaneye sevkleri sağlanmıştır. 2 kardeşimizin durumu diğerlerine göre biraz daha ağır. İl Sağlık Müdürümüz, tüm hekimlerimiz gerekli müdahaleyi yapıyorlar. Dileğimiz, temennimiz herhangi bir can kaybının olmamasıdır. Bu vesile ile bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi ve acil şifalar dileğimi paylaşmak istiyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir